Átigazolási hercehurca

Megjelent a BLSZ honlapján és egy a Budapest  labdarúgással foglakozó internetes portálon egy kezdeményezés.
 
A Csillaghegyi MTE nevezetesen Boldizsár Imre aláírásgyűjtést szervez mindenki részére akiknél , ( és akiknél nem ) jelentkezett probléma az átigazolási időszakban tagdíj, vagy egyéb ( szerelés leadása ) tartozás végett.
 
A kezdeményezés  lényege , az lenne hogy amíg egy egyesületi tagnak tartozása van a klubja felé, az ne tudjon eligazolni egy másik labdarúgó csapathoz.
 
Mellékesen megjegyzem, hogy aki el akar hozni egy játékost , az el is hozza, és nem érdekli az, hogy a másik félnél van -e adósság vagy nincs. 
 
Konfúzió : Oldja meg az, akinek hiánya adódott ebből ahogy tudja. 
 
Megfelelő számlák bizonyításával polgári peres úton lehet kezdeményezni a tartozás behajtását. Ennek semmi köze az MLSZ-nek , sem a BLSZ.-nek
 
Lássuk a folyamatot, ami nagy valószínűséggel így is működik, ha nem, akkor az a labdarúgó csapat Vezetőségének hibája.
 
Akár új, frissen igazolt, vagy régi öreg rókáról van szó, tagdíjat mindenkinek kötelező fizetni. 
 
Természetesen mindenhol vannak kivételek mi több, nemhogy a tagdíjat nem fizet egy két ( felnőtt )játékos de még készpénzt is kap, csakhogy jöjjön le a meccsre hétvégenként , ( lehet hogy erre kellene az a pénz ? edzeni sem fontos a társaival ) mert szüksége van a csapatnak a játékára.  
 
Itt ugye már vannak ellentmondások, hiszen aki tisztességesen fizeti a díjat, rendszeresen jár edzésre, és a bajnoki találkozón a kispadot koptatja joggal fel van háborodva, és menne el ( alig várja az átigazolási időszakot ) ahol játéklehetőséget kapjon tudásának megfelelő osztályban.
 
Amit tudni kell, és nagyon fontos az majd az alábbiakban érthetővé válik :
  A játékengedély a játékos saját tulajdonát képezi.
 
Kezdjük az elején ! Megkezdődik az átigazolási időszak. Az egyesületek közt  mindig van mozgás, és ez így is van rendjén. 
 
Mostanság mivel az MLSZ hivatalos oldalán ( kóddal rendelkező személyek ) elektronikusan is meg lehet kérni a játékengedélyt , a folyamat ezáltal felgyorsult, és épp ezért visssza élésekre ad okot. 
 
Hogy  mit jelent a visszaélés ?
 
A sportoló tudta és engedélye nélkül kiváltottok a játékengedélyét a következő bajnoki szezonra . 
 
Amennyiben az egyesületi vezető az engedélykérő lapot nem iratta alá a játékosával ( név, igazolási szám,  lakcím, anyja neve és a végén saját kezű aláírás , dátum) , kiskorú esetén a szülővel ,  hanem ennek a hivatalos okiratnak a hiánya végett  kérte meg a játékengedély bárki részére is elektronikusan, máris visszaéléses hamisításnak minősül a tranzakció.
 
Előre kitervelt és jól megfontolt ( de nem átgondolt , hogy lehet ennek következménye ) ügyekkel állunk szemben főleg az utánpótlásnál. 
 
Napjainkban egy utánpótláskorú játékosnak ( 1994. január 01 után születetteknek ) 255.- forint a játékengedélye , míg a Bozsik programos korcsoportba tartozóké 160.- forint. 
 
A lavina pedig itt indul el . Egy költői kérdés ? 
Miért is költenek arra az egyénre aki amúgy is tartozik?
 
Háromféle lehetőség van.
1., A játékos bizonyosan el akar igazolni , ( házon belűl mindenki tudja ) de jó lenne ha maradna .
2., Előre kiváltják a játékengedélyét , hogy megnehezítsék a sportolót a szabad akaratából történő mozgásában.
3., Nem a filléres ( 255.- és 160.- forintos "befektetést" kifizetett összeget kérik el a "tudatlan" szülőktől. Ebben az esetben is bevételi bizonylatot kell(ene) kiállítani a pénzmozgásról. 
 
 Amennyiben a sportoló el akar igazolni, akkor a játékengedélyét ki kell adni , és itt jön be a képbe a 
 
játékengedélykérő lap mint bizonyítási alap.
 
Mindezeket lezárva tömören összefoglalva arról van szó, hogy nem a játékosban kell keresni a hibát ebben az esetben hanem a Vezetőségben.
A válasz nagyon egyszerű és midenki tudja is. Sajnos kevés az a csapat ahol a kötelező előírásoknak ( hány utánpótlás csapat kell a bajnoki rendszerben való induláshoz) meg tudnak felelni.
Pontosan ezért alakult ki olyan helyzet, hogy felelőtlenűl , átgondolatlanul benevezik úgy a csapataikat, hogy még azt sem tudják, hogy ki-e fognak tudnak állni a bajnoki találkozóra. Volt is visszalépés a bajnokság megkezdése előtt , és után is. 
Természetesen a fegyelmi szabályoknak megfelelően pénzbüntetésben részesültek a meggondolatlanok. 
De térjünk vissza az eredeti gondolat menetre. 
 
Ezeket kellene betartani.
 
A befizetett tagdíjról nyugtát kell átadni az átvett összegről. Év hónap, nap megjelöléssel. 
Mint egyesületi bevétel , erről elszámolást kell csinálni.
 
Átadás - átvétel nyilatkozatot kell aláiratni a szerelés kiadásáról valamint visszaszolgáltatásáról. Év hónap, nap megjelöléssel. 
Legtöbb helyen a szülőkkel vetetik meg az egyenszerelést , sporttáskát stb. ( szedik be a pénzt ) , az egyesület kiadási oldalán megjelenítve.
Az átadás - átvátel elismervényen fel kell tüntetni a kihordási időt, vagy éppn az állagmegóvás tényét.
 
 
Ha egy játékosnak tartozása van , ne engedjük játszani , amig nem rendezte az anyagi ügyeit. 
Ez persze lehetetlen mert legtöbb esetben , nem lennének meg 11-en, ( ez bizonyított tény " meg lehet nézni a jegyzőkönyveket " ) és a felnőtt csapatot érinti a hiányos létszámban , vagy éppen a ki nem állás megvalósulása.
 
Hát ezért van a nagy kapkodás mostanában , mentsük ami menthető  egyes egyesületek házatáján. 
Ezek után azon csodálkozunk, hogy a lehetőségek be nem tartása (tartattatása) végett elkallódnak az úgyis hajlamos fiatalok a labdarúgástól ? 
 
Vajon ki a hibás, ki hibázott ezt döntse el mindenki maga
 
 
Mottó : 
AZ UTÁNPÓTLÁS CSAPATOK AZÉRT KELLENEK , HOGY A FELNŐTTEK JÁTSZHASSANAK
 
 
 
 
2014.10.02.